Появата на новия вариант на коронавируса Омикрон е притеснителен, но в

...
Появата на новия вариант на коронавируса Омикрон е притеснителен, но в
Коментари Харесай

Потвърдените случаи на Омикрон нарастват

Появата на новия вид на ковид Омикрон е стеснителен, само че никога не е мотив за суматоха. По-голямата част от разновидностите на новия вид са в механизма, посредством който вирусът се свърза с човешките кафези, което може да окаже въздействие по какъв начин имунната система реагира на вируса. Докато вирусът се предава от хора на хора, ще пораждат нови разновидности, само че за момента вирусът не е толкоз променен, че да се приказва за изцяло нов вариант, за който имунизациите може да не са толкоз ефикасни.

Това съобщи вирусологът проф. Радостина Александрова от Института по пробна морфология, патология и антропология при Българска академия на науките в ефира на Българска национална телевизия.

Списъкът на страните, в които е открит новия вид, най-вероятно ще се усили, предвижда тя.

" Една част от тези разновидности са ни познати от други разновидности. Притеснително за експертите бе, че за някои от тях към този момент се знае, че могат да създадат вируса по-лесно предаваем от човек на човек и да му оказват помощ да заобикаля до някаква степен имунния отговор, основан към предходни разновидности или от имунизациите, с които разполагаме “, изясни вирусологът.

Това, че разновидността може да се популяризира по-лесно, не го прави по-опасен – за момента нямаме сходна информация, посочи Александрова. Бета разновидността на ковид се справяше най-добре с човешката имунна система, само че не съумя да се популяризира изключително отвън Южна Африка, където бе в началото открит, напомни тя. Въпреки че боледуват по-леко, децата могат да се разболеят доста съществено, предизвести тя и добави, че те са изключително уязвими, в случай че имат съпътстващи болести.

" Потвърдените случаи на Омикрон нарастват. Лекарите от Южна Африка, които имат опит с новия вид от първа ръка, споделят, че най-вече от инфектираните са младежи (20-30 г.), най-вече мъже, от които към 60% не са били имунизирани ", сподели проф. Александрова.

Много е рано да се вършат изводи, счита проф. Александрова. Тя акцентира, че може да се наложи поставянето на повече от три дози.

Не бива да се бавите, в случай че сте имунизирани и е време за слагане на подсилваща доза, прикани експертът и добави, че би трябвало да се съблюдават ограниченията.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР